Kőszegi Imre, (Budapest, 1944. december 6. – ) Liszt Ferenc-díjas magyar dobos, zenetanár, a Magyar Jazz Szövetség volt elnöke.
Kőszegi Imre a magyar jazz nagygenerációjának egyik kiemelkedő muzsikusa, a hazai és a nemzetközi jazzélet egyik legaktívabb résztvevője. A sokoldalú jazzdobos, nemcsak muzsikus és zeneszerző, hanem pedagógus is, emellett hosszú ideig a Magyar Jazz Szövetség elnöke volt.
A magyar jazzdobosok egyik legjobbja Budapesten született, és 1963-ban a Bartók Béla Zeneművészeti Szakközépiskola és Gimnázium dobszakán végzett. Fiatal dobosként Pege Aladár együttesében játszott, a formáció a hatvanas években számos nemzetközi elismerésben részesült. A hatvanas években többször is feltűntek ezeken a fesztiválokon és klubokban, nemzetközi szintű elismerésre téve szert.
1975-ben indult el első saját együttesével, a Kőszegi Rhythm and Brass-szal ez a különleges felállás Kőszegi munkáját dicséri, hiszen az együttes két fafúvósból, egy dobosból és egy ütősből állt. 1980-ban megalapította nemzetközi együttesét Jack Gregg amerikai basszista, Zbigniew Namysłowski lengyel szaxofonista és Gárdonyi László[1] magyar zongorista társaságában és nagy sikerrel turnéztak Európában. Saját zenekarai mellett együtt játszott még a „Super Trio” és a „The Creative Art Ensemble” formációkkal.
Kőszegi Imre sodró ritmusaival, vérbő tempójával hozza lázba a közönséget. Játékán a legnagyobb amerikai dobosok – Philly Joe Jones,Elvin Jones, Art Blakey, Tony Willliams, Jack DeJohnette – stílusjegyei érzékelhetők.
Kőszegire a bebop és free swinging jazz volt nagy hatással, de zenei nyitottsága jellemezhető azzal is, hogy közreműködött számos jazz és popzenei felvétel elkészítésében. Időzítése pontos, zenéje pedig kimondhatatlanul gazdag.
Saját együttesein kívül megszámlálhatatlan külföldi és Magyar muzsikussal játszott és játszik együtt, muzsikált Szabados György free-jazz együttesétől a klasszikus szvinget játszó, Vukán György-Berkes Balázs-Kőszegi összeállítású Szuper Trión át a legendás Rákfogóig. Játszott Radics Bélával és Frank Zappával, a Tomsits, Pege, Babos alkotta Take Fourban.Továbbá, az Amerikában élt magyar gitárossal, Zoller Atillával és Szabó Gáborral, az osztrák szaxofonos Harry Sokallal és Fritz Power zongoristával, a német trombonossal, Albert Mangelsdorffal. Több mint 150 lemezen működött közre.
Díjak [szerkesztés]
Lyra-díj
eMeRTon-díj
Szabó Gábor-díj
a Magyar Köztársasági Érdemrend tisztikeresztje
Liszt Ferenc-díj (2011)
Diszkográfia [szerkesztés]
Dátum Album
1973 Modern Jazz Anthology X.
1991 Hungarian Jazz Antology 1991
1994 Kőszegi Imre Trió: Drummer's Dreams
1995 Babos, Kőszegi, Pege, Tomsits: Take 4
1995 Magic Violin
1995 Pege Aladár: Hungarian Jazz Workshop No. 2
1996 Geiger György: Játszom a trombitával
1997 Szakcsi-Kőszegi Duo: Időutazás
1997 Take 4: Take More
1998 Kőszegi Group: Power of Soul – Live in Budapest
2000 Keep Cool
2001 Szabados György: Az esküvő (The Wedding)
2003 Hungarian Jazz History 12. – Modern Jazz Combos
2004 Most és akkor (Now and then)
2006 Kőszegi Imre: Drums poetica
http://hu.wikipedia.org/wiki/K%C5%91szegi_Imre
Kőszegi Imre nem multimilliomos, de él - interjú
Nemrégiben töltötte be 65. életévét Kőszegi Imre, az ország vezető jazzdobosa. A kitűnően sikerült születésnapi koncertje után "szakmai" ügyekről és mindennapjairól mesélt az MTI-Pressnek.
MTI - 2010.01.05. 09:29
- Megható volt a születésnapi buli a Budapest Jazzklubban. Szinte minden jegy elővételben elfogyott. Eljöttek zenésztársaim, tanítványaim. Hoztak ajándékot olyanok is, akiket nem ismerek. Folyamatos jam session volt az egész. Szakcsi Lakatos Bélával sztoriztunk, élvezte a közönség. A Művészetek Palotájában január 10-én lesz egy trióest meglepetésekkel. Szakcsi, Vukán György biztos fellép, fúvósok nem lesznek. A bőgősök közül lesz Berkes Balázs, mostani triómmal fejezzük be.
- Kik alkotják a triót?
- Ez egy kvintett része, játszunk trióban is. Együtt léptünk fel, amikor nemrégen átvettem a Gramofon Jazz Díját. A fiatal, szupertehetség Rozsnyói Péter zongorázik, Orbán György bőgőzik, aki Szakcsival és másokkal játszik. A kvintettben a nagyon tehetséges Bacsó Kristóf szaxofonozik, az idősebb generációhoz tartozó Zsoldos Béla ütőhangszeres.
- Ez nyilván nem minden...
- Több együttesben is szerepelek, mindenkinek több lábon kell állnia, szeretem is a változatosságot. Fellépek Szakcsival, a Super Trióval (Vukán Györggyel, Berkes Balázzsal), Halper László gitárossal, Elsa Valle kubai énekesnővel. Játszom az Orszáczky emlékesten a Columbus hajón január 14-én, februárban a Gödörben.
- Hány fellépése van évente?
- Sokkal kevesebb, mint valamikor, de nem csak nekem. A hetvenes években volt a csúcs, egyetemeken, vidéki kultúrházakban. A rendszerváltás óta a vendéglátóiparban folytattuk. Van sok jazzklub, kávézó, pizzéria, de zenekar is rengeteg. A fesztiválok inkább csak egynaposak. A válság ellenére többet játszom, mint pár éve. Olykor egy-két hétig nincs koncert, néha azonban kétszer is. Vidéken kevés a koncert, külföldre főleg Németországba járok. Menedzserem nincs, honlapom sincs, ami jön, jön.
Kőszegi kilencéves kora óta dobol.
- Kicsit emlékezzünk a múltra.
- Harminc-harmincöt évvel ezelőtt a Kőszegi Rhythm and Brassban kezdett Tony Lakatos szaxofonos, Dresch Mihály (szaxofon, klarinét, furulya) és sokan mások. Akkor nem volt zongora és bőgő, csak dob, kongák és fúvósok. Később jöttek a hagyományos formációk bőgővel, zongorával, fiatalokkal. Gárdonyi Laci kitűnő zongorista volt, évtizedek óta Amerikában tanít. Felléptem Zbigniew Namyslowskival, Jack Gregg amerikai bőgőssel, Suleyman Hakimmal, Frank Zappával, a legendás magyar gitárosokkal, Szabó Gáborral, Zoller Attilával, valamint Tommy Víggel, az Amerikából hazatért ütőhangszeressel. Voltak fesztiválok Debrecenben, Nagykanizsán, Székesfehérváron.
- Tanít is...
- Csak tanítottam 17 évig a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemen. Idén nem akarták a nyugdíjasokat, óraadókat hívtak. Ez találkozott a véleményemmel.
- Foglalkozik azért fiatalokkal?
- Vannak magántanítványaim, ez misszió. Ha látok valakiben tehetséget, a szemében csillogást, akkor vállalom. Ilyen 1-2 százalék.
- Milyen az új generáció?
- Tehetséggel bárki sok mindent megtanulhat, de felületesen. Ha nem megy, számítógépezik, megy golfozni. Én zongorával kezdtem, kilencéves koromtól belátták szüleim, hogy engem csak a dob érdekel. Amikor megkaptam az első dobot, az ágyam mellett állt, éjjel is felriadtam, megsimogattam. Ha vannak ilyenek, azokat nagyon szeretem. Belső indíttatás kell mindenkinek.
Kőszegi Imre a szegedi Grand Café kávézójában.
- Jól bírja energiával?
- Évtizedek óta zenélek, konzervál, mint a sport. Amerikában 90 évesek zenélnek. Addig szeretném csinálni, amíg nem szorulok másokra. Elszomorít, hogy rengeteg zenészbarátom meghalt: Jávori Vilmos, Kovács Gyula és mások.
- Amikor elkezdte, kiket bálványozott?
- Majdnem mindenkit, aki zenélt. Ma is vannak rengetegen. Miles Davis, Django Reinhardt mérföldkő. A magyarok közül Lakatos Ablakos Dezső szaxofonostól, egyik legjobb barátomtól tanultam a legtöbbet. Jó ember, nagy tehetség volt. Pege Aladár együttesében Kovács Gyulát váltottam, szintén bálványom volt. Nem tanított, szerettem volna. Hazudik, aki azt állítja, hogy senkitől sem tanult.
- Kevés a saját név alatt megjelent lemeze.
- Valóban, csak néhány van. A Drums poetica három éve jelent meg, Németországban is kiadtak egyet-kettőt. Százötven lemezen játszottam, 5-6-ot találok itthon. Adok ennek-annak, elfelejtem. Amikor kell a rádióban, gyűjtőktől kunyerálom vissza. Volt idő, amikor jazzt alig jelentettek meg.
- Hogy áll a blueszal?
- Az az alap, nélküle nem lehet jazzt játszani.
- Van-e kapcsolata a jazzszövetséggel?
- Elnöke voltam 6-7 évig. Voltak elképzeléseim öreg, beteg zenészekkel kapcsolatban, de pénz nem volt. Mára javult a műfaj megbecsülése. Én magamat sem tudom menedzselni. Nem tisztségviselő, zenész vagyok, őrzöm függetlenségemet. A zenében hiszek, ott szabad vagyok...
Többször kitüntették
Lyra-díjas, Szabó Gábor életműdíjas, van Magyar Köztársaság Érdemrend Tiszti Keresztje. Volt európai helyezett a Jazz Forum szaklapban, de mint mondja, ez inkább népszerűségi lista. - Nekem az a kitüntetés, ha jó közönség előtt játszhatom - hangsúlyozza.
http://www.delmagyar.hu/bulvar/koszegi_imre_nem_multimilliomos_de_el_-_interju/2134203/
*
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése